Okolica

Okolica

Turystyka

Naturalna uroda tego terenu, liczne i czyste jeziora, piękne lasy, świeże powietrze, połacie piasków sandrowych, a co najważniejsze szczególna atmosfera sprawiają, że powiat kościerski jest idealnym miejscem wypoczynku i rozrywki. Znajdują się tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, żeglarstwa, motorowodniactwa i kajakarstwa. Okolice powiatu kościerskiego to raj dla wędkarzy i myśliwych. 

Niewątpliwą atrakcją dla miłośników przyrody są parki krajobrazowe: Wdzydzki Park Krajobrazowy i Kaszubski Park Krajobrazowy, połączone szlakami turystycznymi: pieszymi (Kaszubski, Wdzydzki, Kamiennych Kręgów) i wodnymi (Wdy, Wierzycy, Trzebiochy). Swym niepowtarzalnym urokiem zachwycą każdego jeziora rynnowe położone wśród lasów z największym na Kaszubach jeziorem Wdzydzkim zwanym „Kaszubskim Morzem”. Charakterystykę przyrodniczą powiatu uzupełnia wiele godnych polecenia zabytków architektonicznych i atrakcji turystycznych.

Okolica

Przyroda

Okolica

Krajobraz

Pod względem przyrodniczym i krajobrazowym powiat kościerski należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce. Same rezerwaty przyrody zajmują powierzchnię 46,1 ha, natomiast zespoły przyrodniczo-krajobrazowe 77 ha. Nie bez znaczenia dla potencjalnych turystów są także pomniki przyrody, których na terenie powiatu jest aż 65. Na szczególną uwagę zasługuje, położony w całości na terenie powiatu, Wdzydzki Park Krajobrazowy o powierzchni 17857 ha. Należy zaznaczyć, że bardzo ważnym elementem krajobrazu są jeziora, których w powiecie kościerskim jest blisko 240. Większość z nich to jeziora w pierwszej klasie czystości.

Atrakcje turystyczne

– Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i J. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
– Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
– Kalwaria Wielewska
– Skansen kolejowy
– Kościerskie Sanktuaria
– Farma strusi afrykańskich
– Muzeum Ziemi Zaborskiej
– Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego
– Ekspozycja Porcelany Stołowej Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie
– Kościół parafialny pw. św. Andrzeja
– Zamek Krzyżacki
– Młyn wodny nad rzeką Wdą
– Ekspozycja muzealna – Kościerzyna i Ziemia Kościerska
– Stała Wystawa Polskiego Czerwonego Krzyża, Kościerski Dom Kultury
– Rynek w Kościerzynie
– Ratusz Miejski.